Amboss Horeca

0 %

Yoksa siz onu hala makarna gibi pişirenlerden misiniz?

Yoksa siz onu hala makarna gibi pişirenlerden misiniz?

Kuskus aslında tıpkı mantı gibi kendine münhasır bir hamur işi. Arapça'da kırpık hamur anlamına gelen 'kaşkaşa' kelimesinden türediği düşünülen kuskusun tadı makarna kategorisinde sevilir ama ismi birçoğu için iticidir. İsmiyle müsemma değil, bir de üzerine evlerde makarna gibi haşlanıp servis ediliyor. Yapımı ve içeriği makarnadan farklı. Pekçoğunuza antipatik gelen ismi için yapabileceğimiz bir şey yok ama tencerede hakkını vermek için yapılacak bir çok şey var.

Dünyada iki yemeğe kuskus deniyor. Biri Kuzey Afrika'dan yayılan Magreb kuskusu, diğeriyse Türk ve İtalyan işi olanı. Her ikisi de birbirinden farklı. Magreb kuskusu, Avrupa'da Fas ve Cezayir'in uzun yıllar Fransız sömürgesinde kalmış olması sebebiyle daha tanınmış.

Diğerinin çok da bilinmemesinin zaman alay yapımı. Bu yüzden bölgesel olarak tüketilmekte. İtalya'da bile bir tek Sicilya'da yeniyor. Bizdeki köy kuskuslarınsa niteiği tartışılır. İyiside var kötüsü de...

Kuzey Afrika'dan dünyaya

Kuskus, Fas bölgesinin en önemli ana yemeği. "Kuskusyer" denilen iki bölümden oluşan çelik tencerelerde pişiriliyor. İç içe oturan iki tencere düşünün, üsttekinin minicik delikleri bulunuyor. Alttakinde ise su ve et pişiyor ve bu deliklerden sızan buhar sayesinde kuskus etin rayihalı buharında şişerek pişiyor. Tabii doğru zamanda pişirmek önemli. Pişirme sonunda da altta pişen sulu yemekler kuskusun üzerine koyulup servis ediliyor. Avrupa, kuskusu Fas kuskusu olarak tanıyor. Fas kuskusu nasıl yapılıyor. İnce irmiğin az suyla karıştırılıp taneciklerin irileşmesi sağlanıyor. Kuskusyer tencerede bir kaç dakika pişirilip başka bir kaba alınıyor. Tuz ve yağı eklenip kuskusyere koyuluyor. Birkaç dakika sonra incecik elekten geçirilip servis tabaklarına alınıyor üzerine pişen et ekleniyor.

En güzeli memleketiminki...

Fas kuskusunda durum bu, yediğimiz irmik. Türkiye'de ise irmik, un, yumurta ve süt karıştırılıp hamur haline getiriliyor. Kurutulup özel kalburlardan geçirilip iri tanecikler halinde eleniyor. Zor ve meşakkatli bir işçilik. Önümüz yaz, kuskusu salatalarda bolca kullanmayı denemelisiniz. Soğuk olarak harika bir yiyecek. İlk tarif önerisi bizden gelsin.

AMBOSS'tan kuskus tarifi

Kuskus için ilk yapmanız gereken bir tepsinin içerisine ihtiyacınız olan miktarda kuskusu almaktır. Kuru kuskus içerisine 2-3 yemek kaşığı (miktar arttırabilir) sıvı yağ, bir tutam safran, toz kırmızı biber ekleyerek sıcak su ile (1 su bardağı kuskus için, yarım çay bardağı su) karıştırınız. Diğer yandan Amboss Buharlı Pişirme tenceresinin alt haznesinde dilediğiniz et yemeğini her zaman yaptığınız şekilde pişiriniz. Et yemeğinizi yaparken tek dikkat etmeniz gereken zamanlamadır. Yemeğinizin pişmesine yarım saat kala alt haznenin kapağını kaldırarak yerine, delikli üst hazneyi yerleştirmek. Hazırladığınız kuskus harcını 15 dakikalık kaynama ve buharda pişme süresinin ardından bir tepsinin içerisine alıp üzerine yemeğin suyundan yada tercihinize göre sıcak su ile ikinci ıslatma işlemini yapmalı ve ardından tekrar delikli tencereye almalısınız. İkinci 15 dakika sonunda kuskusumuz servise hazırdır. İster et yemeğinizle birlikte, ister tek başına ziyafet tadında... Afiyet olsun.